Mam na imię Irena.
Rękodzieło jest moją pasją.
Chcesz lepiej je poznać?
Zapisz się na newsletter.
Ręcznie haftowany owalny obrus. Haft kaszubski – perła Regionu Północ. Na środku obrusa wyhaftowano bogaty, kwiatowy wzór, wykorzystujący typowe dla haftu kaszubskiego motywy: tulipany, róże, słoneczniki, wisienki i inne zdobienia. Warto zwrócić uwagę na cieniowanie gałązek i łodyg, dzięki któremu hafciarka osiągnęła ciekawy efekt. Brzegi obrusa wykończone są delikatną mereżką. Obrus wyhaftowany został zgodnie z tradycją szkoły wdzydzkiej. Jest to najbardziej barwna odmiana haftu kaszubskiego, wykorzystująca 7 kolorów (trzy odcienie niebieskiego, zielony, żółty, czerwony i czarny). Haft tego typu jest niezwykle pracochłonny – przygotowanie obrusa tej wielkości wymaga około miesiąca pracy. Tak pięknie zdobiony obrus uświetni każdą ważną uroczystość, może być też doskonałym prezentem ślubnym. Na życzenie dołączymy do prezentu kartkę okolicznościową z naszej kolekcji ręcznie wykonanych kartek i załączymy do niej treść życzeń.
Haft kaszubski inspirowany jest pięknem natury. Charakterystyczne dla niego są motywy kwiatowe: bratki, chabry, dzwonki, goździki, lilie, niezapominajki i róże. Są przedstawione z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. W hafcie kaszubskim każdy kolor ma swoje symboliczne znaczenie. Występuje tu siedem podstawowych kolorów związanych z legendą o powstaniu Kaszub. Kolory symbolizują elementy natury, którymi Bóg upiększał kaszubską ziemię, kiedy ją tworzył.
• kolor chabrowy symbolizuje piękne kaszubskie jeziora,
• kolor niebieski oznacza kaszubskie niebo,
• kolor granatowy jest jak niezmierzona głębia morza,
• kolor żółty wyraża zboża dojrzewające na polach i słońce,
• kolor zielony symbolizuje lasy pełne zwierza,
• kolor czerwony jest jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi,
• kolory brązowy i czary oznaczają ziemię na polu czekającą na zasiew.
Przeczytaj legendę.
Istnieją różne szkoły haftu kaszubskiego, wykorzystujące charakterystyczne dla danej szkoły motywy i różniące się od siebie kolorystyką. Najstarszą szkołą haftu kaszubskiego jest szkoła żukowska, której nazwa pochodzi od sióstr Norbertynek z Żukowa – jej założycielek. Popularny jest tu motyw tulipana, koniczyny, rozety i serca (wypełnionego kratką). Stosuje się 7 tradycyjnych kolorów haftu kaszubskiego. Najbardziej nietypowe dla haftu kaszubskiego są szkoły tucholska i borowiacka – zamiast tradycyjnych 7 kolorów stosuje się w nich odcienie złota i bursztynu (szkoła tucholska) oraz złota i brązu (szkoła borowiacka). Haft ze szkoły wejherowskiej można poznać po przewadze koloru czerwonego i żółtego oraz po charakterystycznych elementach dalii, chryzantem, liści bzu i borówek.
Siostry z Żarnowca w swojej szkole haftu – tzw. szkole puckiej, postawiły na wykorzystanie kilku odcieni niebieskiego. Wprowadziły do haftu kaszubskiego stylizowane elementy mikołajka nadmorskiego, sieci i fal. Ciekawą odmianą haftu kaszubskiego jest haft czepcowy, dawniej wykonywany złotymi i srebrnymi nićmi na aksamicie. Zdobiono nim czepce, od których pochodzi jego nazwa, a także kamizelki. Dziś wykonywany jest białą lub żółtą nicią na serwetach i obrusach.
Na razie nie dodano żadnej recenzji.