Nie masz produktów w koszyku |
Kroszonki opolskie to jedne z najpiękniejszych polskich pisanek. Sklep z rękodziełem My Poland poleca je Państwu nie tylko jako tradycyjną ozdobę wielkanocną, ale również oryginalne polskie rękodzieło, które warto mieć w swoim domu. Zapraszamy do zapoznania się z symboliką i znaczeniem pisanek opolskich.
Jajko jest symbolem obecnym w wielu kulturach i religiach świata. Symbolizuje życie, płodność i odradzanie się przyrody. Podobne znacznie jajko miało w kulturze i tradycji ludowej. Jajka wkładano pod próg przy budowie chałupy lub zakopywano w polu, „by się darzyło”. W miarę rozwoju chrześcijaństwa, symbolika pisanek została związana z tradycją wielkanocną. Pisanki trafiły nie tylko na wielkanocne stoły. Były też podarunkiem, który wyrażał sympatię, a nawet miłość. Zakochani w okresie wielkanocnym, obdarowywali się wzajemnie pisankami w kolorze czerwonym.
Zwyczaj malowania jajek był znany już w starożytności. Najstarsze pisanki odnaleziono na terenach sumeryjskiej Mezopotamii. Informacje o zwyczaju malowania jajek odnajdujemy również w źródłach historycznych i twórczości cesarstwa rzymskiego – m.in. u Owidiusza i Piniusza Młodszego. W Polsce najstarsze pisanki odkryto podczas wykopalisk archeologicznych na wyspie Ostrówek. Pochodzą z X wieku.
Te najstarsze pisanki powstały przez narysowanie wzoru woskiem i zanurzenie w barwniku uzyskanym dzięki wygotowaniu łupin cebuli lub zastosowaniu ochry. Miały brunatnoczerwoną barwę. Dziś znamy wiele technik zdobienia pisanek. Jedną z bardziej kunsztownych jest technika wyskrobywania wzoru ostrym narzędziem na uprzednio zabarwionej na jeden kolor skorupce, stosowana w pisankach opolskich - tzw. kroszonkach.
Kroszonki opolskie to jedne z najpiękniejszych polskich pisanek. Wyróżniają się szczególnie bogatym zdobieniem. Ornament pisanki musi wypełniać całą powierzchnię tak, by był czytelny przy każdym obrocie jaja. Pisanki opolskie powstają od ręki - bez uprzedniego odrysowania wzoru na skorupce. Proszę sobie wyobrazić jak wielkiego kunsztu i doświadczenia wymaga wykonanie takiej kroszonki. Dodatkowo artysta musi uważać, żeby nie zniszczyć delikatnej wydmuszki. Zbyt silne przyciśniecie rylca może spowodować pęknięcie skorupki. Wykonanie jednej kunsztownie zdobionej pisanki opolskiej może zajmować nawet kilka godzin.
Kroszonki opolskie mogą być zrobione na wydmuszkach jaj kurzych lub gęsich. Sklep z rękodziełem My Poland oferuje pisanki opolskie zarówno na wydmuszkach jaj kurzych, jak i gęsich (informację o tym można znaleźć w opisie produktu).
Kroszonki opolskie zwykle są wykonane w kilku tradycyjnych kolorach. Warto wiedzieć, że każdy z nich ma swoje symboliczne znaczenie. Dawniej z okazji Wielkanocy ludzie obdarowywali się ręcznie przygotowanymi pisankami i kolor pisanki, jaki się wręczało danej osobie, niósł ze sobą przesłanie.
Poznaj znaczenie niektórych kolorów pisanek opolskich:
Pisanki tradycyjnie związane są z okresem wielkanocnym. Zachęcamy jednak do tego, by to oryginalne polskie rękodzieło, znalazło swoje miejsce w Państwa domach nie tylko w czasie Wielkanocy. Pisanki - jako symbol życia i płodności to doskonały prezent na ślub (może stanowić dodatek do tradycyjnej koperty) lub pamiątka dla dziecka - np. z okazji chrztu. Czerwone pisanki ofiarowali sobie także zakochani dlatego polecamy czerwone kroszonki opolskie jako oryginalny prezent na Walentynki. Na Państwa życzenie możemy przygotować pisankę opolską jako prezent personalizowany - we wzór możemy wpleść inicjały, imię, datę...
Zapraszamy do współpracy
Sklep z rękodziełem My Poland