Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... Lilia to skomplikowany wzór ceramiki kaszubskiej. Jej pochodzenie trudno wytłumaczyć. Jest bardzo rzadko stosowana w zdobnictwie kaszubskim.
CZY WIESZ, ŻE... "... każdy garncarz ma inny dotyk i to sprawia, że kształt, jaki nadaje toczącej się bryle gliny, jest jak charakter pisma: u każdego własny, nie do podrobienia ..." - Ryszard Necel – jeden z najbardziej znanych kaszubskich garncarzy z rodziny Neclów.
CZY WIESZ, ŻE... Różdżka bzu, zwana także bukietem bzu, to motyw uważany za najstarszy ornament ceramiki kaszubskiej.
CZY WIESZ, ŻE... Dawniej gliniane naczynia wytwarzano w blisko 900 miejscowościach w Polsce. Do dziś zachowało się jedynie kilkanaście pracowni.
CZY WIESZ, ŻE... Gwiazda kaszubska to motyw geometryczny, znacznie odbiegający od typowego zestawu elementów zdobniczych w sztuce kaszubskiej.
CZY WIESZ, ŻE... Wysoką jakość wykonania garnków można poznać po: lekkości, cienkich i równych ściankach, proporcjonalności formy, harmonijnej linii naczynia, kolorystyce i ornamentach.
CZY WIESZ, ŻE... Wianek kaszubski to zdobienie nawiązujące do wianków plecionych na wsiach przez dziewczyny. W ornamentyce kaszubskiej zwykle stosowany jest jako element uzupełniający.
CZY WIESZ, ŻE... Wpływ na zdobnictwo kaszubskiej ceramiki ludowej wywarły klasztory: Norbertanek z Żukowa i Bernardynek z Żarnowca. Odnaleziono tu stare tkaniny, na których są te same wzory, co na skrzyniach, szafach, w hafcie i na ceramice kaszubskiej.
CZY WIESZ, ŻE... Garncarstwo to jedno z najwcześniejszych i najmocniej związanych z ziemią rzemiosł.
CZY WIESZ, ŻE... Wzory stosowane w ceramice kaszubskiej pozostały niezmienione niemal od 100 lat.
CZY WIESZ, ŻE... Garncarze, podobnie jak kowale, byli postaciami szanowanymi. Odnoszono się do nich jednak z lękiem, jako do osób obcujących z ogniem, rozumiejących jego działanie i potrafiących panować nad nim.
CZY WIESZ, ŻE... Mały tulipan i duży tulipan to wzory występujące na Kaszubach we wszystkich dziedzinach zdobnictwa - m.in. w hafcie, malarstwie na szkle a także w polichromii sprzętów.
CZY WIESZ, ŻE... Garncarstwo do dnia dzisiejszego stanowi zajęcie mężczyzn.
CZY WIESZ, ŻE... Charakterystyczna fala, zwana rybią łuską, to motyw zdobniczy, który ma przypominać o obfitości ryb w jeziorach kaszubskich.
CZY WIESZ, ŻE... Garncarze do zawodu przygotowywali się przez kilka lat – uczyli się znajdować odpowiednią glinę, trzymać właściwą dla wypalania temperaturę, rozumieć działanie ognia....
Ręcznie wykonany, średniej wielkości brązowy dwojak. Ceramika kaszubska, wytwarzana w rodzinnym zakładzie, podtrzymującym tradycje garncarskie od X pokoleń. Wzory i zdobienia wyrobów przetrwały tu w niezmienionej formie od ponad 100 lat. Bardzo charakterystyczny jest kształt dwojaka, który powstał
Ręcznie wykonany, średniej wielkości brązowy dwojak. Ceramika kaszubska, wytwarzana w rodzinnym zakładzie, podtrzymującym tradycje garncarskie od X pokoleń. Wzory i zdobienia wyrobów przetrwały tu w niezmienionej formie od ponad 100 lat. Bardzo charakterystyczny jest kształt dwojaka, który powstał jakby przez połączenie dwóch różnych naczyń. Kształt ten wynika z dawnego zastosowania dwojaków, w których noszono jedzenie dla osób pracujących w polu. Naczynie zostało ozdobione tradycyjnym wzorem – wiankiem kaszubskim, nawiązującym do wianków plecionych przez wiejskie dziewczyny. Głęboka barwa uzyskiwana jest w naturalny sposób, przy pomocy tzw. „podbiałki”. Produkt stanowi piękny przykład tradycyjnej ceramiki kaszubskiej, którą charakteryzuje duża różnorodność kształtów oraz bogata ornamentyka. Do dziś na Kaszubach przetrwało niewiele pracowni zachowujących tradycje garncarskie tego regionu. Wytworzenie wyrobu to kilkuetapowy proces, w całości wykonywany ręcznie. Każdy produkt sygnowany jest pieczęcią zakładu, w którym go wytworzono lub podpisem garncarza. Dwojak można wykorzystać do podawania na stół przystawek, jako doniczkę na zioła lub do przechowywania drobnych przedmiotów. Może również pełnić funkcję dekoracyjną.
Czajnik z pokrywką - galeria
1. Wszystko zaczyna się od koła garncarskiego
2. potem naczynia muszą wyschnąć
3. malowane są ręcznie
4. tradycyjne kaszubskie wzory nie zmieniły się od 100 lat