Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... Słowo koronka (po angielsku lace, po francusku lassis lub lacis) pochodzi z łaciny – od wyrazu laqueus (sieć) Prawdopodobnie najstarsze koronki – tzw. koronki siatkowe - pochodzą właśnie od rybackich sieci.
CZY WIESZ, ŻE... Najstarszym ośrodkiem koronkarstwa klockowego w Polsce, do dziś kultywującym tradycje koronkarskie, jest Bobowa (stąd nazwa koronka bobowska). Właśnie w tej miejscowości co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.
CZY WIESZ, ŻE... Koronka klockowa wymaga najbardziej złożonego warsztatu koronkarskiego, dlatego jest tak ceniona i poszukiwana.
CZY WIESZ, ŻE... Koronki wytwarzano z najdelikatniejszego lnu, uprawianego na wybrzeżach Holandii, Belgii i Francji. Obecnie ten gatunek lnu został uznany za całkowicie wymarły.
CZY WIESZ, ŻE... O miano miejsca narodzin koronki klockowej i igłowej walczą dwa ośrodki. Pierwszym są Chiny - skąd koronka miała przywędrować do ówczesnych centrów handlu zamorskiego: Wenecji, Genui i Ragusy. Według drugiej teorii, koronka pochodzi z Lewantu, skąd przywieźli ją rycerze, wracający z wypraw krzyżowych.
CZY WIESZ, ŻE... Najbardziej popularne koronki klockowe (tzw. koronkę małoparkowe) powstają przy użyciu 14 klocków. W koronce wieloparkowej wykorzystuje się od 40 do nawet 300 klocków.
CZY WIESZ, ŻE... „Forboty, forbotki, forbótki” to staropolska nazwa koronki.
CZY WIESZ, ŻE... Koronka klockowa to prawdziwy unikat w dziedzinie rękodzieła. Zalicza się ją do tzw. koronek prawdziwych, czyli takich, których nie można spruć jedną nitką.
CZY WIESZ, ŻE... Najstarsze koronki siatkowe odnaleziono w grobowcach tebańskich. Były zrobione z włosów! Ich wiek ocenia się na 4500 lat.
CZY WIESZ, ŻE... Koronkę klockową wykonuje się z nici lnianych - stąd naturalna „sztywność” koronek wykonanych tą techniką.
CZY WIESZ, ŻE... Odrodzenie nowożytnego koronkarstwa nastąpiło w XVI wieku we Włoszech.
CZY WIESZ, ŻE... W XVII wieku cła na koronki były bardzo wysokie, ponieważ każdy niemal kraj europejski posiadał własne manufaktury, które chciał chronić.
CZY WIESZ, ŻE... W XVII wieku cła na koronki były bardzo wysokie, ponieważ każdy niemal kraj europejski posiadał własne manufaktury, które chciał chronić.
CZY WIESZ, ŻE... W Polsce tradycje koronkarskie pojawiły się wraz z królową Boną. Królowa była koronkarką i nauczyła Polki tej trudnej sztuki.
CZY WIESZ, ŻE... Koronki klockowe znajdowano w grobowcach koptyjskich (czyli grobowcach potomków starożytnych Egipcjan, którzy przyjęli wiarę chrześcijańską), datowanych na III do VII w.n.e. Resztki charakterystycznych klocków, służących do wyrobu koronki klockowej, znajdowane były też w wykopaliskach z czasów rzymskich.
Okrągła serwetka wykonana przez mistrzynię rękodzieła . Koronka bobowska (technika klockowa) - perła Regionu Południe. Koronka przypomina płatek śniegu lub połączone liście dębu (dlatego potocznie zwana jest "dębówką"). Ten typ koronki – tzw. koronka klockowa, to prawdziwy unikat w dziedzinie
Okrągła serwetka wykonana przez mistrzynię rękodzieła. Koronka bobowska (technika klockowa) - perła Regionu Południe. Koronka przypomina płatek śniegu lub połączone liście dębu (dlatego potocznie zwana jest "dębówką"). Ten typ koronki – tzw. koronka klockowa, to prawdziwy unikat w dziedzinie rękodzieła. Jest zaliczana do tzw. koronek prawdziwych, czyli takich, których nie można spruć jedną nitką i wymaga najbardziej złożonego warsztatu koronkarskiego. Właśnie dlatego jest tak ceniona i poszukiwana. Prezentowana koronka wykonana została w Bobowej – miejscowości, w której tradycje koronkarskie sięgają XIX wieku i która jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najstarszym, do dziś kultywującym tradycje koronkarskie, ośrodkiem koronkarstwa w Polsce. Dzięki użyciu lnianych nici serweta jest naturalnie usztywniona. Polecamy do każdego wnętrza.