Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... Koronkę klockową wykonuje się z nici lnianych - stąd naturalna „sztywność” koronek wykonanych tą techniką.
CZY WIESZ, ŻE... Słowo koronka (po angielsku lace, po francusku lassis lub lacis) pochodzi z łaciny – od wyrazu laqueus (sieć) Prawdopodobnie najstarsze koronki – tzw. koronki siatkowe - pochodzą właśnie od rybackich sieci.
CZY WIESZ, ŻE... Odrodzenie nowożytnego koronkarstwa nastąpiło w XVI wieku we Włoszech.
CZY WIESZ, ŻE... O miano miejsca narodzin koronki klockowej i igłowej walczą dwa ośrodki. Pierwszym są Chiny - skąd koronka miała przywędrować do ówczesnych centrów handlu zamorskiego: Wenecji, Genui i Ragusy. Według drugiej teorii, koronka pochodzi z Lewantu, skąd przywieźli ją rycerze, wracający z wypraw krzyżowych.
CZY WIESZ, ŻE... Najbardziej popularne koronki klockowe (tzw. koronkę małoparkowe) powstają przy użyciu 14 klocków. W koronce wieloparkowej wykorzystuje się od 40 do nawet 300 klocków.
CZY WIESZ, ŻE... W Polsce tradycje koronkarskie pojawiły się wraz z królową Boną. Królowa była koronkarką i nauczyła Polki tej trudnej sztuki.
CZY WIESZ, ŻE... Najstarszym ośrodkiem koronkarstwa klockowego w Polsce, do dziś kultywującym tradycje koronkarskie, jest Bobowa (stąd nazwa koronka bobowska). Właśnie w tej miejscowości co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.
CZY WIESZ, ŻE... „Forboty, forbotki, forbótki” to staropolska nazwa koronki.
CZY WIESZ, ŻE... Koronka klockowa wymaga najbardziej złożonego warsztatu koronkarskiego, dlatego jest tak ceniona i poszukiwana.
CZY WIESZ, ŻE... Najstarsze koronki siatkowe odnaleziono w grobowcach tebańskich. Były zrobione z włosów! Ich wiek ocenia się na 4500 lat.
CZY WIESZ, ŻE... Koronki klockowe znajdowano w grobowcach koptyjskich (czyli grobowcach potomków starożytnych Egipcjan, którzy przyjęli wiarę chrześcijańską), datowanych na III do VII w.n.e. Resztki charakterystycznych klocków, służących do wyrobu koronki klockowej, znajdowane były też w wykopaliskach z czasów rzymskich.
CZY WIESZ, ŻE... W XVII wieku cła na koronki były bardzo wysokie, ponieważ każdy niemal kraj europejski posiadał własne manufaktury, które chciał chronić.
CZY WIESZ, ŻE... Koronka klockowa to prawdziwy unikat w dziedzinie rękodzieła. Zalicza się ją do tzw. koronek prawdziwych, czyli takich, których nie można spruć jedną nitką.
CZY WIESZ, ŻE... Koronka klockowa to prawdziwy unikat w dziedzinie rękodzieła. Zalicza się ją do tzw. koronek prawdziwych, czyli takich, których nie można spruć jedną nitką.
CZY WIESZ, ŻE... Koronki wytwarzano z najdelikatniejszego lnu, uprawianego na wybrzeżach Holandii, Belgii i Francji. Obecnie ten gatunek lnu został uznany za całkowicie wymarły.
Okrągła serwetka wykonana przez mistrzynię rękodzieła . Koronka bobowska (technika klockowa)- perła Regionu Południe. Koronka wykonana jest według tradycyjnego, typowego dla tego regionu wzoru. Przy brzegach koronki występują płatki kwiatków. Środek wypełniają ażurowe siateczki. Brzeg wykończony
Okrągła serwetka wykonana przez mistrzynię rękodzieła. Koronka bobowska (technika klockowa)- perła Regionu Południe. Koronka wykonana jest według tradycyjnego, typowego dla tego regionu wzoru. Przy brzegach koronki występują płatki kwiatków. Środek wypełniają ażurowe siateczki. Brzeg wykończony jest charakterystyczną bobowską falą. Ten typ koronki – tzw. koronka klockowa, to prawdziwy unikat w dziedzinie rękodzieła. Jest zaliczana do tzw. koronek prawdziwych, czyli takich, których nie można spruć jedną nitką i wymaga najbardziej złożonego warsztatu koronkarskiego. Właśnie dlatego jest tak ceniona i poszukiwana. Prezentowana koronka wykonana została w Bobowej – miejscowości, w której tradycje koronkarskie sięgają XIX wieku i która jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najstarszym, do dziś kultywującym tradycje koronkarskie, ośrodkiem koronkarstwa w Polsce. Dzięki użyciu lnianych nici serweta jest naturalnie usztywniona. Polecamy do każdego wnętrza.
Pani Maria tajniki sztuki koronkarskiej poznała dzięki mamie i sąsiadkom - więcej