Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... „Forboty, forbotki, forbótki” to staropolska nazwa koronki.
CZY WIESZ, ŻE... Słowo koronka (po angielsku lace, po francusku lassis lub lacis) pochodzi z łaciny – od wyrazu laqueus (sieć) Prawdopodobnie najstarsze koronki – tzw. koronki siatkowe - pochodzą właśnie od rybackich sieci.
CZY WIESZ, ŻE... Najstarsze koronki siatkowe odnaleziono w grobowcach tebańskich. Były zrobione z włosów! Ich wiek ocenia się na 4500 lat.
CZY WIESZ, ŻE... Odrodzenie nowożytnego koronkarstwa nastąpiło w XVI wieku we Włoszech.
CZY WIESZ, ŻE... Koronki wytwarzano z najdelikatniejszego lnu, uprawianego na wybrzeżach Holandii, Belgii i Francji. Obecnie ten gatunek lnu został uznany za całkowicie wymarły.
CZY WIESZ, ŻE... W XVII wieku cła na koronki były bardzo wysokie, ponieważ każdy niemal kraj europejski posiadał własne manufaktury, które chciał chronić.
CZY WIESZ, ŻE... Najbardziej popularne koronki klockowe (tzw. koronkę małoparkowe) powstają przy użyciu 14 klocków. W koronce wieloparkowej wykorzystuje się od 40 do nawet 300 klocków.
CZY WIESZ, ŻE... Koronka klockowa to prawdziwy unikat w dziedzinie rękodzieła. Zalicza się ją do tzw. koronek prawdziwych, czyli takich, których nie można spruć jedną nitką.
CZY WIESZ, ŻE... Najstarszym ośrodkiem koronkarstwa klockowego w Polsce, do dziś kultywującym tradycje koronkarskie, jest Bobowa (stąd nazwa koronka bobowska). Właśnie w tej miejscowości co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.
CZY WIESZ, ŻE... Koronkę klockową wykonuje się z nici lnianych - stąd naturalna „sztywność” koronek wykonanych tą techniką.
CZY WIESZ, ŻE... Koronka klockowa wymaga najbardziej złożonego warsztatu koronkarskiego, dlatego jest tak ceniona i poszukiwana.
CZY WIESZ, ŻE... W Polsce tradycje koronkarskie pojawiły się wraz z królową Boną. Królowa była koronkarką i nauczyła Polki tej trudnej sztuki.
Ozdobny kołnierzyk z koronki frywolitkowej, wykonany przez mistrzynię rękodzieła, przy współpracy z projektantką mody. Kołnierzyk wypełniają ażurowe siateczki. Przy brzegu wzór gęstnieje. Całość tworzy niezwykle delikatną kompozycję. Kołnierzyk zapinany jest na perłowy guziczek. Ten typ koronki
Ozdobny kołnierzyk z koronki frywolitkowej, wykonany przez mistrzynię rękodzieła, przy współpracy z projektantką mody. Kołnierzyk wypełniają ażurowe siateczki. Przy brzegu wzór gęstnieje. Całość tworzy niezwykle delikatną kompozycję. Kołnierzyk zapinany jest na perłowy guziczek. Ten typ koronki – tzw. koronka frywolitkowa, to prawdziwy unikat w dziedzinie rękodzieła. Wymaga jednego z bardziej złożonych warsztatów koronkarskich. Właśnie dlatego jest tak ceniona i poszukiwana. Kołnierzyk będzie eleganckim, ponadczasowym, modnym dodatkiem do różnych strojów. Zobacz stylizacje przygotowane przez projektantkę mody.
Próbując zdefiniować, czym jest koronka, można powiedzieć, że jest to konstrukcja z przeplatanych nici. Niewątpliwie jednak znacznie trafniejsza jest poetycka nazwa jednej z technik koronkarskich – „punto in aria”, czyli „szycie w powietrzu”. „Koronka to wynalazek bogini, a zajęcie królowej” – tak o koronkarstwie mówił Federico de Vinciolo, XVI- wieczny koronkarz, związany z dworem Henryka II. I choć mało kto o tym wie, to właśnie królowa – Bona, która była koronkarką, rozpowszechniła w Polsce trudną sztukę koronki klockowej. Do renesansu koronki w Polsce przyczyniła się znana polska aktorka - Helena Modrzejewska. To ona była inicjatorką utworzenia w Zakopanem w 1883 roku Krajowej Szkoły Koronkarskiej. Wkrótce – około 1890 roku podobna szkoła została otwarta w Bobowej. Dziś szkoły te już nie istnieją Jednak w Bobowej nadal pielęgnowane są tradycje koronkarstwa klockowego i jest ona uważana za jeden z najważniejszych ośrodków koronkarskich w Polsce. Innym ważnym ośrodkiem jest Koniaków, w którym rozwinęła się koronka szydełkowa. Istnieje wiele legend związanych z powstaniem koronki. Do najpiękniejszych należy historia o Wenecjance, która dostała w prezencie od narzeczonego koralowy naszyjnik. Chłopak wypłynął w długi rejs, a ona postanowiła wykonać za pomocą igły i nici kopię misternej biżuterii. I tak narodziła się koronka. Tyle legenda. Badania historyczne natomiast dowodzą, że koronka była znana już w starożytności. Najstarsze koronki siatkowe odnaleziono w grobowcach tebańskich. Były zrobione z włosów! Ich wiek ocenia się na 4500 lat. Ślady węzłów frywolitkowych odkryto w grobowcach faraonów. Koronka frywolitkowa była więc prawdopodobnie znana już w starożytnym Egipcie. Podobne znaleziska pochodzą z Chin. Koronki klockowe i haftowane znajdowano w grobowcach koptyjskich, datowanych na III do VII w.n.e., a resztki charakterystycznych klocków, służących do wyrobu koronki klockowej, odkryto w wykopaliskach z czasów rzymskich. Jak widać piękno koronki jest ponadczasowe i w każdej epoce znajdzie ona swych wiernych zwolenników.