Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... Najstarsze pisanki odnaleziono na terenach sumeryjskiej Mezopotamii. Informacje o zwyczaju malowania jajek odnajdujemy również w źródłach historycznych i twórczości cesarstwa rzymskiego – m.in. u Owidiusza i Piniusza Młodszego.
CZY WIESZ, ŻE... Najstarsze pisanki odnaleziono na terenach sumeryjskiej Mezopotamii. Informacje o zwyczaju malowania jajek odnajdujemy również w źródłach historycznych i twórczości cesarstwa rzymskiego – m.in. u Owidiusza i Piniusza Młodszego.
CZY WIESZ, ŻE... Jajka wkładano pod próg budowanej chałupy i zakopywano w polu, „by się darzyło”.
CZY WIESZ, ŻE... Jajko ma w ludowej kulturze znaczenie symboliczne, wiąże się z życiem i odnawianiem natury.
CZY WIESZ, ŻE... Ornament na pisankach opolskich musi wypełniać całą powierzchnię tak, by był czytelny przy każdym obrocie jaja.
CZY WIESZ, ŻE... Pisanki były wielkanocnym podarunkiem, który wyrażał sympatię, a nawet miłość. Zakochani obdarowywali się wzajemnie pisankami w kolorze czerwonym.
Pisanka opolska, zwana kroszonką, wykonana na wydmuszce jaja kurzego, pomalowanej na brunatny odcień. Jest ręcznie zdobiona metodą rytowniczą (drapaną), polegającą na wyskrobaniu wzoru na uprzednio zabarwionej na jeden kolor wydmuszce. Twórczyni ozdobiła kroszonkę tradycyjnymi ornamentami
Pisanka opolska, zwana kroszonką, wykonana na wydmuszce jaja kurzego, pomalowanej na brunatny odcień. Jest ręcznie zdobiona metodą rytowniczą (drapaną), polegającą na wyskrobaniu wzoru na uprzednio zabarwionej na jeden kolor wydmuszce. Twórczyni ozdobiła kroszonkę tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: kwiatami, liśćmi, palmami, często występującymi w opolskiej twórczości ludowej – m.in. na haftowanych obrusach. Warto zwrócić uwagę na precyzję i gęstość ornamentu. Mistrzowskie wykonanie można poznać po równych wielkościach poszczególnych elementów zdobień. Tak kunsztowne udekorowanie jednej kroszonki wymaga kilku godzin pracy. Obecnie pisanki związane są przede wszystkim z okresem wielkanocnym, jednak dawniej ich symbolika i zastosowanie były szersze. Wręczano je m.in. młodej parze, gospodarzom, „by się darzyło”. Brunatne kroszonki wręczano również na pamiątkę osobom cieszącym się szacunkiem – np. dostojnikom czy duchowieństwu. Każda z prezentowanych przez nas kroszonek ma inny wzór.