Rękodzieło w nowoczesnych wnętrzach – jako ozdoba i prezent personalizowany
Oryginalne rękodzieło promowane przez sklep z rękodziełem My Poland
My Poland to nie tylko sklep z rękodziełem. Jesteśmy pasjonatami polskiego rękodzieła, które uważamy za wyjątkowe i wartościowe. Dlatego jednym z celów naszej działalności jest wspieranie rozwoju polskiego rękodzieła, promowanie go w Polsce i na świecie oraz pokazanie, że rękodzieło, to nie tylko tradycja – wartość tych pięknych, ręcznie wykonanych produktów jest ponadczasowa. Doskonale wpisują się one również w nowoczesne trendy designerskie.
W wielu naszych artykułach pisaliśmy już o możliwościach zastosowania wyrobów rękodzielniczych w wystroju nowoczesnych wnętrz. W tym tekście chcielibyśmy pokazać Państwu jak można wykorzystać produkty takie jak wycinanka łowicka, koronka koniakowska, ceramika siwa (siwaki), tkanina dwuosnowowa, plecionka z korzenia sosny w dekoracji nowoczesnego domu. Przypomnimy najważniejsze aranżacje, które już pokazywaliśmy i zaprezentujemy nowe. Mamy nadzieję, że będą dla Państwa inspiracją do stworzenia własnych, nowoczesnych kompozycji, wykorzystujących oryginalne rękodzieło z Polski do ciekawej aranżacji wnętrza. Zapraszamy do lektury.
Siwaki – ceramika ludowa o klasycznej formie i ciekawej barwie
Dawno już nie pisaliśmy o siwakach, a jest to jeden z naszych ulubionych produktów polskiego rękodzieła. Ceramika ludowa zwykle wykorzystuje różne desenie i kompozycje kolorystyczne - ceramika siwa wyróżnia się na tym tle przede wszystkim klasycznym pięknem formy. Jej charakterystyczną cechą jest również ciekawa srebrno-szara barwa, która doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz – właśnie od niej naczynia wzięły swoją nazwę – siwaki.
Ceramika siwa pięknie wygląda w pomieszczeniach utrzymanych w odcieniach bieli, czerni i szarości. Przykładem może być aranżacja z tego nowoczesnego przedpokoju. Siwak ustawiony został przy ciemnoszarej pufie. Dzięki swej ciemnej barwie ładnie odcina się od jasnoszarych kafelków. Piękna, klasyczna forma naczynia z pewnością zwróci uwagę każdego gościa.
ceramika ludowa – siwak – duża waza z dwoma uchwytami
Dzięki swej neutralnej barwie siwaki będą pasowały również do wnętrz, w których aranżacji wykorzystano intensywne kolory. Srebrno-szara barwa tych naczyń będzie się dobrze komponowała z każdym intensywnym kolorem. W tej aranżacji ceramika ludowa została wykorzystana do ozdoby kuchni. Ciekawy efekt udało się uzyskać dzięki połączeniu intensywnego koloru czerwonego z dodatkami w kolorach szarości oraz czerni i bieli. Na tle ściany w kolorze intensywnej czerwieni siwak pięknie się komponuje. Kolorowe tło pozwala wyeksponować nie tylko formę, ale również delikatne zdobienie siwaka. Ciemnoszary blat i czarno-białe zdjęcie w białej ramie, dopełniają kompozycji.
ceramika siwa – siwak o charakterystycznej srebrnej barwie pięknie prezentuje się na tle czerwonej ściany
Można przygotować także kompozycję, w której wykorzystamy więcej naczyń.
ceramika ludowa – siwaki – kompozycja wykorzystuje dwa naczynia, stojące na tle ściany w kontrastowych kolorach
Można również wprowadzić do kompozycji dodatkowy kontrastowy element – np. doniczkę z kwiatami.
ceramika ludowa – dzbanek (siwak) i doniczka z kwiatami
Siwaki będą pasowały także do cieplejszych wnętrz, utrzymanych w kolorach brązu, w których wykorzystywane są faktury drewniane. Dodatkowo interesujący efekt można uzyskać ustawiając siwak koło lustra – jak na poniższej aranżacji.
ceramika siwa - duża waza z dwoma uchwytami ustawiona obok lustra, w którym się odbija
Wycinanka łowicka i ceramika siwa – ciekawy kontrast kolorów i szarości
Ceramika ludowa w aranżacji wnętrz może być wykorzystywana samodzielnie lub łączona z innymi formami rękodzieła – np. z wycinanką. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny można uzyskać komponując siwaki – z ich charakterystyczną stonowaną srebrna barwą, z wycinanką łowicką, która wyróżnia się ogromnym bogactwem kolorów. Takie zestawienie zastosowano w wystroju tej nowoczesnej kuchni.
Kuchnia utrzymana jest w kolorach szarości, bieli i beżu. Srebrny siwak nawiązuje do dominującej szarej tonacji. Wycinanka łowicka jest natomiast elementem kolorowym, wyróżniającym się, rozjaśniającym pomieszczenie i rozweselającym je. Sama oprawa jest neutralna – biała – dzięki temu jeszcze lepiej widać jak kunsztowna i piękna jest wycinanka łowicka, którą zdobi ścianę tej kuchni.
wycinaka łowicka i ceramika ludowa (siwaki) jako ozdoba nowoczesnej kuchni
Dodatkowy ciekawy efekt można uzyskać montując nad wycinanką i siwakiem dyskretne oświetlenie ledowe. Dzięki niemu również w ciemnym pomieszczeniu można wyróżnić elementy dekoracyjne, na których wyeksponowaniu nam zależy. Wzory łowickie z ich żywymi barwami pięknie wyglądają kiedy się je odpowiednio podświetli.
dzięki podświetleniu wycinanka łowicka i ceramika siwa są dobrze widoczne nawet wieczorem.
Wycinanka łowicka – samodzielny element dekoracyjny
Wycinanka łowicka doskonale sprawdzi się również jako samodzielny element dekoracyjny. Interesujący efekt można uzyskać komponując dwie wycinanki obok siebie. Przykładem może być ta aranżacja przedpokoju. Wykorzystano w niej dwie wycinanki łowickie tej samej wielkości i w obu przypadkach wykorzystujące motyw gwiozdy (jest to jeden z wzorów łowickich wykorzystywanych w wycinance), jednak różniące się od siebie zarówno pod względem kolorów dominujących w tych kompozycjach, jak i sposobu oprawy (choć w obu przypadkach rama jest biała).
wycinanka łowika jako element dekoracyjny w nowoczesnym przedpokoju – dwie wycinanki o różnej kolorystyce i fakturze
Szczególnie ciekawy efekt daje pierwsza wycinanka, która nie ma passe-partout. Dzięki temu, ze oprawiona jest w przeźroczystą szklaną taflę, widać przez nią ciekawą fakturę ściany.
wycinanka łowicka w szklanej oprawie, przez którą widać ciekawą fakturę ściany
Wycinanka łowicka stojąca – ozdoba okna, komody, kominka, biurka
Sklep z rękodziełem My Poland zawsze szuka nowoczesnych i praktycznych rozwiązań. Dlatego wycinanki o mniejszych rozmiarach oprawiamy w taki sposób, żeby można je było nie tylko powiesić na ścianie, ale również postawić.
Wycinanka łowicka będzie pięknie wyglądała również w oknie - jako ozdoba parapetu. Przykładem może być ta wycinanka łowicka wykorzystująca inne popularne wzory łowickie - koguty.
wycinanka łowicka z kogutami postawiona na parapecie
Wycinanka łowicka sprawdzi się również jako ozdoba komody, lub innych mebli, kominka czy biurka. Nasz sklep z rękodziełem otrzymuje wiele zleceń na wycinanki łowickie kupowane na prezent firmowy. W przypadku takiej wycinanki można również dobrać kolorystykę – tak, żeby pasowała do wnętrza (często wystrój wnętrza firmy utrzymany jest w kolorach firmowych). Chociaż tradycyjne wzory łowickie wykorzystują wiele różnorodnych barw, możliwe jest również zamówienie kompozycji, w których ograniczymy paletę kolorystyczną i zastosujemy np. dwie dominujące barwy – jak na przykładzie poniżej.
stojąca wycinaka łowicka – gwiozda w eleganckiej srebrnej oprawie, wzory łowickie, które ją zdobią, dostosowano kolorystycznie, ograniczając paletę barw
Wycinanka łowicka z dopasowaną paletą barw sprawdzi się również doskonale jako prezent personalizowany – można w niej wówczas wykorzystać ulubione kolory danej osoby i dopasować ją do kolorystyki jej domu czy pokoju, w którym ma być powieszona wycinanka. Wzory łowickie, dzięki swej bogatej kolorystyce łatwo pozwalają się dopasować do indywidualnych gustów kolorystycznych i w połączeniu z ciekawą oprawą, pozwalają uzyskać bardzo oryginalne i niepowtarzalne kompozycje.
wycinanka łowicka – przykładowy prezent personalizowany dla osoby lubiącej kolor niebieski
Koronka koniakowska – koronkowe obrazy
O wykorzystaniu koronki w wystroju wnętrza pisaliśmy już kilka razy. Z produktów, które oferuje sklep z rękodziełem My Poland, to właśnie koronka koniakowska jest najbardziej popularna wśród architektów wnętrz.
Najchętniej wykorzystywana jest biała koronka koniakowska w czarnej oprawie i na czarnym tle. Dzięki temu kontrastowi najlepiej udaje się uwypuklić mistrzostwo wzoru. Czarno-biała, neutralna kompozycja będzie też pasowała do wielu nowoczesnych wnętrz – jak w tym przedpokoju.
koronka koniakowska – dwa obrazy z koronki obok siebie w nowoczesnym przedpokoju
Ciekawy efekt aranżacyjny można też uzyskać wykorzystując lustro i umieszczając je w taki sposób, żeby osoba patrząca z odpowiedniej perspektywy widziała w nim odbicie naszego koronkowego obrazu. Tu dodatkowo zastosowano ciekawą złotą i ozdobną ramę lustra, która kontrastuje z prostym wystrojem całego przedpokoju i czarną, minimalistyczną oprawą koronki koniakowskiej.
koronka koniakowska – odbicie w lustrze
Koronka koniakowska także może być podarowana jako prezent personalizowany, prezent firmowy lub zastosowana w wystroju wnętrz biurowych. Można powiesić ją na ścianie lub postawić na szafce, komodzie, parapecie czy biurku. W takim przypadku tło koronki i oprawy możemy dopasować do kolorów korporacyjnych danej firmy lub jeśli ma być podarowana jako prezent personalizowany – zastosować ulubiony kolor danej osoby.
koronka koniakowska w oprawie – przykładowy prezent personalizowany we wnętrzu biurowym
Tkanina dekoracyjna – gobeliny – ekskluzywny element wystroju wnętrza
Tkanina dekoracyjna, a szczególnie gobeliny, to element wystroju wnętrza, który był obecny w zamożnych domach od dawna. Ta forma dekoracji wnętrz była stosowana już w starożytnym Egipcie, Chinach czy Peru. W Europie tkanina dekoracyjna rozwijała się od XIV wieku, kiedy we Francji powstały pierwsze manufaktury wytwarzające gobeliny. Do dziś piękne przykłady tego oryginalnego rękodzieła możemy podziwiać zwiedzając dawne pałace czy muzea.
Tkanina dekoracyjna to jednak nie tylko sztuka zarezerwowana dla wyższych sfer. Pojawiła się ona również jako ważny element wystroju wnętrza w sztuce ludowej. Sklep z rękodziełem My Poland spośród oferty wyrobów tkackich z różnych regionów Polski, wybrał szczególną formę tego rękodzieła – tkaninę dwuosnowową. To jeden z najekskluzywniejszych wyrobów tkackich – ta tkanina dekoracyjna jest tkana wyłącznie z wełny, a technika jej wytwarzania jest bardzo pracochłonna. Utkanie jednego dywanu o długości około dwóch metrów zajmuje do dwóch miesięcy (od przygotowania wełny do gotowego wyrobu). Jest to również rękodzieło niezwykle rzadkie – dziś występujące w Europie już tylko w kilku krajach - Hiszpanii, Szwecji, we Włoszech oraz właśnie w Polsce, gdzie zachowało się tylko w jednym ośrodku – w Janowie. Jeśli więc szukają Państwo naprawdę oryginalnego i ekskluzywnego produktu do wystroju wnętrza – polecamy tkaninę dwuosnowową.
tkanina dekoracyjna - różne gobeliny w zestawieniu
Tkanina dekoracyjna – gobeliny – ozdoba ściany i nie tylko
Historycznie tkanina dekoracyjna dwuosnowowa była stosowana jako ozdoba ściany, nakrycie łóżka, stołu lub ołtarza (w kościele). Była często dołączana również do posagu panny młodej i była bardzo wysoko cenionym elementem tego posagu. Dziś to, w jaki sposób tkanina dekoracyjna zostanie wykorzystana w aranżacji wnętrza, zależy wyłącznie od naszej fantazji.
Jak już pisaliśmy, gobeliny dawniej bardzo często były wykorzystywane jako ozdoba ściany – i w taki sposób można je stosować również dziś. Nadają się do tego zarówno małe gobeliny jak i większe formy.
Przykładem dużej tkaniny dekoracyjnej, którą można wykorzystać jako ozdobę ściany, jest ten kolekcjonerski dywan oferowany przez sklep z rękodziełem My Poland, wyróżniony w 2008 r nagrodą na XVI Konkursie na tkaninę dwuosnowową organizowanym w Janowie. Gobelin przedstawia korowód weselny, jest wykonany przez mistrzynię tkactwa dwuosnowowego.
tkanina dekoracyjna - oferta prestige – wyrób kolekcjonerski – gobelin nagrodzony w konkursie
Ta sama tkanina dekoracyjna może być zastosowana również jako dywan (choć w tym przypadku zalecamy umiejscowienie go w mało uczęszczanym miejscu, żeby gobelin nie uległ szybkiemu zniszczeniu)
tkanina dekoracyjna – dywan przed kominkiem
Tkaninę dekoracyjną można również zastosować jako narzutę na kanapę.
tkanina dekoracyjna jako nakrycie kanapy
Tkanina dekoracyjna dwuosnowowa – dwustronny charakter
Ciekawą cechą tkaniny dwuosnowowej, którą można wykorzystać w aranżacji wnętrz jest jej dwustronność. Taka tkanina dekoracyjna z powodzeniem może być przekładana z jednej strony na drugą (chociaż wprawne oko wychwyci, która strona jest sugerowana jako wiodąca). Dzięki temu mając jeden gobelin możemy zmieniać tonację aranżacji naszego wnętrza na jaśniejszą lub ciemniejszą. Można też zastosować parę tkanin o analogicznym wzorze i zestawić je w kompozycji obok siebie, uzyskując interesującą grę kolorów.
gobelin w kwiaty - ciemna strona tkaniny dwuosnowowej
jasna strona tkaniny dwuosnowowej – gobelin z motywem kwiatowym
Tkanina dekoracyjna – prezent personalizowany
Tkanina dekoracyjna może być również z powodzeniem stosowana jako prezent personalizowany. Można ją dopasować zarówno pod kątem koloru, jak i motywu. W tkaninę można także wpleść datę, inicjały lub imiona osób obdarowanych lub krótką dedykację czy motto.
tkanina dekoracyjna - gobelin z korowodem weselnym, wkomponowana data i inicjały
Sklep z rękodziełem My Poland szczególnie poleca gobeliny jako prezent personalizowany dla nowożeńców. Motywem takiej tkaniny może być wesele, para młoda, gospodarstwo domowe, symetryczny wzór w serca lub inny wskazany przez Państwa motyw. Szczególnie polecamy na tę okazję gobeliny z motywem drzewa życia. Możemy je wykonać we wskazanej przez Państwa kolorystyce (ograniczeniem jest dostępna paleta naturalnych kolorów wykorzystywanych w tkactwie dwuosnowowym) i wkomponować motywy personalizowane (zgodnie z opisem powyżej).
Taka personalizowana tkanina dekoracyjna np. z datą ślubu wkomponowaną we wzór wraz z estetycznie oprawionym zdjęciem ślubnym będzie oryginalną i piękną ozdobą salonu w domu nowożeńców i będzie przypominać domownikom i gościom o tym ważnym wydarzeniu, jakim jest ślub.
tkanina dekoracyjna z motywem drzewa życia – polecana na prezent personalizowany na ślub
Plecionka z korzenia sosny – mały nakład, ciekawy efekt
Niektóre z opisanych przez nas produktów do aranżacji wnętrza – np. duża wycinanka łowicka, koronka koniakowska w oprawie, tkanina dekoracyjna czy niektóre siwaki to produkty dość kosztowne, z racji ich pracochłonności i czasu potrzebnego na ich wykonanie. Jednak wśród produktów oferowanych przez sklep z rękodziełem My Poland znajdą Państwo również oryginalne rękodzieło, którego zakup nie wymaga dużego nakładu finansowego, a które również pozwoli na przygotowanie ciekawej aranżacji wnętrza. Przykładem takiego produktu może być plecionka z korzenia sosny. Szczególnie polecamy koszyk – kolebkę. Ta ciekawa forma sprawdza się doskonale w aranżacji różnych pomieszczeń. W łazience plecionka z korzenia sosny może być wykorzystana np. do przechowywania zapasowych ręczników.
Będzie dobrze wyglądać we wnętrzu stylizowanym na klasyczne.
plecionka z korzenia sosny w łazience z klasycznymi elementami – zapasowe ręczniki w koszyku
Sprawdzi się również w nowocześniejszej łazience, w której wykorzystano duże tafle szklane i kafelki w odcieniach szarości.
koszyk – kolebka – plecionka z korzenia sosny – w nowoczesnej łazience
Ten sam koszyk w przedpokoju można użyć do przechowywania apaszek. Dzięki temu zawsze będą pod ręką, a przedpokój zyska dodatkową, kolorową i ciekawą dekorację.
plecionka z korzenia sosny – koszyk z apaszkami w przedpokoju
Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Państwa do poszukiwania własnych pomysłów na wykorzystanie oryginalnego polskiego rękodzieła do wystroju nowoczesnych wnętrz. Opisane w tym artykule produkty oraz wiele innych ciekawych ręcznie wykonanych wyrobów z różnych regionów Polski znajdą Państwo odwiedzając nasz sklep z rękodziełem:
ceramika siwa – siwaki - zobacz
wycinanka łowicka - więcej
koronka koniakowska - przejdź do sklepu
tkanina dekoracyjna - rękodzieło - sklep
plecionka z korzenia sosny – pokaż
All comments