Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... Plecionki z korzenia sosny i jałowca, wyrabiane na Kaszubach, są tak gęste i spoiste, że można w nich nosić wodę. Wyplatane z korzenia konwie dawniej były wykorzystywane jako wiadra strażackie przy gaszeniu pożarów.
CZY WIESZ, ŻE... W plecionce z korzenia najbardziej pracochłonne jest przygotowanie materiału. Zabiera ono około 3/4 czasu. Wyplatanie to zaledwie 1/4 czasu pracy.
CZY WIESZ, ŻE... Plecionka, jest jedyną dyscypliną rękodzieła, która nie poddaje się regionalizacji – jest obecna w każdym regionie Polski (choć w górach występuje dość sporadycznie).
CZY WIESZ, ŻE... Wyrób plecionki z korzenia należy do ginących zawodów. Do dziś na Kaszubach pozostało zaledwie kilku twórców, zajmujących się tym rodzajem plecionki.
Duży, wielkanocny koszyczek został wypleciony z korzenia sosny przez kaszubskiego mistrza rękodzieła. Może pełnić także funkcje użytkowe - doskonale nadaje się też do przechowywania owoców i warzyw lub drobnych przedmiotów. Będzie również świetnym pomysłem do zorganizowania rodzinnego
Duży, wielkanocny koszyczek został wypleciony z korzenia sosny przez kaszubskiego mistrza rękodzieła. Może pełnić także funkcje użytkowe - doskonale nadaje się też do przechowywania owoców i warzyw lub drobnych przedmiotów. Będzie również świetnym pomysłem do zorganizowania rodzinnego grzybobrania. Twórca zastosował tradycyjny splot kaszubski. Plecionkarstwo z korzenia jest jedną z ginących dyscyplin polskiego rękodzieła i jest coraz częściej wypierana przez plecionkę z wikliny. Trudność i czasochłonność pozyskania i obróbki surowca oraz skomplikowany proces wyplatania z korzenia sprawiają, że coraz mniej osób zajmuje się tym trudnym rzemiosłem. Warto dołączyć do swoich zbiorów tego typu plecionkę, zanim sztuka jej wyrobu zaniknie.
Sklep z rękodziełem My Poland współpracuje z Panem Gerardem - dowiedz się więcej