Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... Tkactwo dwuosnowowe zachowało się tylko w jedynym ośrodku w Polsce – w Janowie (północno-wschodnia Polska).
CZY WIESZ, ŻE... Tkanina dwuosnowowa była ważnym i cenionym elementem posagu panny młodej.
CZY WIESZ, ŻE... Dzięki dwustronnemu charakterowi tkanina może być prezentowana z obu stron. Jednak każdy dywan posiada prawą stronę, którą można poznać po gładkich konturach ornamentu i lewą, gdzie krawędzie są bardziej postrzępione.
CZY WIESZ, ŻE... Tkaniny przedstawiają sceny z życia wsi. To tworzone z niezwykłą wyobraźnią, dopracowane w szczegółach całe historie rodzajowe.
CZY WIESZ, ŻE... Tkactwo dwuosnowowe to jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych tradycji w polskiej sztuce ludowej.
CZY WIESZ, ŻE... Tkanina dwuosnowowa (np. sejpak) była jednym z bardziej kosztownych wyrobów tkackich, gdyż tkana była w całości z wełny. Używano jej jako przykrycia łóżek, stołów i ołtarzy kościelnych.
CZY WIESZ, ŻE... Proces produkcji jednego dywanu o długości ok. 2 m zajmuje aż 2 miesiące. Najpierw trzeba przygotować wełnę. Samo tkanie zajmuje około 2 tygodni. Przy krośnie trzeba pracować codziennie po 13 godzin. Zużywa się przy tym 4 kilogramy farbowanej wełny.
CZY WIESZ, ŻE... Wzory najstarszych tkanin są zgeometryzowanymi wyobrażeniami otaczającego świata. Artyści najczęściej przedstawiają gwiazdy, palmety, gałązki winorośli oraz figurki zwierząt i ludzi, tworząc z tych elementów różne kompozycje.
Tkanina dekoracyjna, wykonana tradycyjną techniką dwuosnowową na XIX-wiecznych krosnach. Produkt unikatowy - praca wyróżniona prestiżową nagrodą na XVI Konkursie na tkaninę dwuosnowową w Janowie (polskiej stolicy tkactwa dwuosnowowego) w 2008 r. Można ją wykorzystać jako narzutę, dywan lub
Tkanina dekoracyjna, wykonana tradycyjną techniką dwuosnowową na XIX-wiecznych krosnach. Produkt unikatowy - praca wyróżniona prestiżową nagrodą na XVI Konkursie na tkaninę dwuosnowową w Janowie (polskiej stolicy tkactwa dwuosnowowego) w 2008 r. Można ją wykorzystać jako narzutę, dywan lub ozdobę na ścianę. Przedstawia korowód weselny. Jak każda praca konkursowa, tkanina oznaczana jest inicjałami autora i datą konkursu. Dzięki zastosowaniu techniki dwuosnowowej tkanina może być prezentowana z obu stron. Tkactwo dwuosnowowe to jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych tradycji w polskiej sztuce ludowej. Choć dawniej ten typ tkactwa był popularny w całej Europie, do dziś zachowało się ono wyłącznie w północno-wschodniej Polsce, Hiszpanii, Szwecji i we Włoszech. Prezentowane tkaniny stanowią więc prawdziwe unikaty.
Tkanina ta będzie wyjątkową ozdobą domu. Polecamy ją również na prezent ślubny. Na życzenie dołączymy do prezentu kartkę okolicznościową z naszej kolekcji ręcznie wykonanych kartek i załączymy do niej treść życzeń.
Pani Filomena – wybitna tkaczka janowska - autorka naszych gobelinów