Nie masz produktów w koszyku |
Komplet złożony z 2 wycinanek białoruskich, ciętych wzdłuż jednej osi symetrii. Przedstawia parę gospodarzy – „chłopa” i „babę”. Artystka wycięła kompozycję z dużą precyzją, podkreślając każdy szczegół stroju. Zastosowana została przemienna kolorystyka. Postać „baby” w kolorze ciemnego brązu, ozdobiona złotymi elementami, umieszczona została na jaskrawym pomarańczowym tle. Postać „chłopa” wycięta z pomarańczowego papieru ze złotymi elementami umieszczono na ciemnobrązowym tle. Dzięki temu komplet tworzy ciekawą kompozycję.
Na szczególną uwagę zasługuje bardzo staranna, artystyczna oprawa wycinanki, indywidualnie dobrana przez profesjonalne studio oprawy obrazów.
Rama zrobiona jest z drewna w kolorze ciemnego brązu, z wyraźnie widoczną strukturą słoi. Szyba zabezpiecza wycinankę przed zniszczeniem. Rama wyposażona jest w uchwyt umożliwiający wygodne powieszenie wycinanki.
Wycinanka jest obecna w białoruskiej tradycji od wielu wieków. Zgodnie z dawnym obyczajem z okazji najważniejszych świąt religijnych - Bożego Narodzenia i Wielkanocy wykonywano okolicznościowe wycinanki, którymi przystrajano wnętrza domów. Kobiety wycinały z papieru "firanki" na okna, oprawiały w papierowe ramki święte obrazy, przygotowywały koronkowe serwetki na parapety i półki oraz dekoracje na drewniane belki na suficie. Po skończeniu okresu świątecznego wycinanki palono, by na ich miejsce za rok przygotować nowe, jeszcze piękniejsze ozdoby. Poza wycinankami o tematyce świątecznej, w zachodniej części Białorusi popularne były również wycinanki przedstawiające sceny z życia wsi: sianokosy, żniwa, gospodarstwo domowe.
W ostatnich latach na Białorusi można zaobserwować odrodzenie zainteresowania ludową tradycją. Ponad 10 lat temu założona została Szkoła Wycinanki w Mołodecznie, której absolwenci przyczyniają się do szerzenia białoruskiej kultury i historii na świecie.
Na razie nie dodano żadnej recenzji.