Mam na imię Irena.
Rękodzieło jest moją pasją.
Chcesz lepiej je poznać?
Zapisz się na newsletter.
Kwadratowy obrus ręcznie haftowany przez mistrzynię haftu kaszubskiego, której prace wielokrotnie nagradzane były na konkursach i są prezentowane w muzeach sztuki regionalnej. Obrus jest doskonałym przykładem najstarszej odmiany haftu kaszubskiego – tzw. szkoły żukowskiej, w której dominują odcienie koloru niebieskiego.
Obrus wyróżnia się niezwykle bogatym haftem, którego precyzja zachwyca zarówno koneserów, jak i osoby nie znające tajników sztuki hafciarskiej. Warto zwrócić uwagę na niezwykłą różnorodność elementów kwiatowych. Słoneczniki, niezapominajki, tulipany, chabry, koniczynki, palmety wykonane są z niezwykłą dokładnością. Haft wypełnia środek obrusa i biegnie wokół jego brzegów. Wyhaftowanie tak gęstego wzoru wymaga kilku miesięcy pracy. Brzegi obrusu obszyte są delikatną mereżką.
Produkt polecamy szczególnie kolekcjonerom rękodzieła, designerom i znawcom sztuki hafciarskiej.
Haft kaszubski inspirowany jest pięknem natury. Charakterystyczne dla niego są motywy kwiatowe: bratki, chabry, dzwonki, goździki, lilie, niezapominajki i róże. Są przedstawione z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. W hafcie kaszubskim każdy kolor ma swoje symboliczne znaczenie. Występuje tu siedem podstawowych kolorów związanych z legendą o powstaniu Kaszub. Kolory symbolizują elementy natury, którymi Bóg upiększał kaszubską ziemię, kiedy ją tworzył.
• kolor chabrowy symbolizuje piękne kaszubskie jeziora,
• kolor niebieski oznacza kaszubskie niebo,
• kolor granatowy jest jak niezmierzona głębia morza,
• kolor żółty wyraża zboża dojrzewające na polach i słońce,
• kolor zielony symbolizuje lasy pełne zwierza,
• kolor czerwony jest jak krew, którą każdy Kaszub gotów przelać w obronie swojej ziemi,
• kolory brązowy i czary oznaczają ziemię na polu czekającą na zasiew.
Przeczytaj legendę: http://www.imichalak.pl/legendy/galeria2_a.html
Istnieją różne szkoły haftu kaszubskiego, wykorzystujące charakterystyczne dla danej szkoły motywy i różniące się od siebie kolorystyką. Najstarszą szkołą haftu kaszubskiego jest szkoła żukowska, której nazwa pochodzi od sióstr Norbertynek z Żukowa – jej założycielek. Popularny jest tu motyw tulipana, koniczyny, rozety i serca (wypełnionego kratką). Stosuje się 7 tradycyjnych kolorów haftu kaszubskiego. Najbardziej nietypowe dla haftu kaszubskiego są szkoły tucholska i borowiacka – zamiast tradycyjnych 7 kolorów stosuje się w nich odcienie złota i bursztynu (szkoła tucholska) oraz złota i brązu (szkoła borowiacka). Haft ze szkoły wejherowskiej można poznać po przewadze koloru czerwonego i żółtego oraz po charakterystycznych elementach dalii, chryzantem, liści bzu i borówek.
Siostry z Żarnowca w swojej szkole haftu – tzw. szkole puckiej, postawiły na wykorzystanie kilku odcieni niebieskiego. Wprowadziły do haftu kaszubskiego stylizowane elementy mikołajka nadmorskiego, sieci i fal. Ciekawą odmianą haftu kaszubskiego jest haft czepcowy, dawniej wykonywany złotymi i srebrnymi nićmi na aksamicie. Zdobiono nim czepce, od których pochodzi jego nazwa, a także kamizelki. Dziś wykonywany jest białą lub żółtą nicią na serwetach i obrusach.
Pani Wanda jest uczennicą Pani Józefy z Przechlewa - wybitnej hafciarki i instruktorki haftu kaszubskiego. Działa w założonym przez Panią Józefę zespole haftu regionalnego przy Domu Kultury w Człuchowie. Pani Wanda osiągnęła mistrzostwo w dziedzinie haftu kaszubskiego. Jej prace cieszą się uznaniem specjalistów i muzeów, które chętnie włączają je do swoich zbiorów. Wielokrotnie brała też udział w konkursach hafciarskich.
Na razie nie dodano żadnej recenzji.