Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
CZY WIESZ, ŻE... Lilia to skomplikowany wzór ceramiki kaszubskiej. Jej pochodzenie trudno wytłumaczyć. Jest bardzo rzadko stosowana w zdobnictwie kaszubskim.
CZY WIESZ, ŻE... "... każdy garncarz ma inny dotyk i to sprawia, że kształt, jaki nadaje toczącej się bryle gliny, jest jak charakter pisma: u każdego własny, nie do podrobienia ..." - Ryszard Necel – jeden z najbardziej znanych kaszubskich garncarzy z rodziny Neclów.
CZY WIESZ, ŻE... Różdżka bzu, zwana także bukietem bzu, to motyw uważany za najstarszy ornament ceramiki kaszubskiej.
CZY WIESZ, ŻE... Dawniej gliniane naczynia wytwarzano w blisko 900 miejscowościach w Polsce. Do dziś zachowało się jedynie kilkanaście pracowni.
Ręcznie wykonana granatowa miseczka. Ceramika kaszubska, wytwarzana w rodzinnym zakładzie, podtrzymującym tradycje garncarskie od X pokoleń. Wzory i zdobienia wyrobów przetrwały tu w niezmienionej formie od ponad 100 lat. Miseczka ma ciekawy i poręczny kształt. Jest zdobiona tradycyjnymi kaszubskimi
Ręcznie wykonana granatowa miseczka. Ceramika kaszubska, wytwarzana w rodzinnym zakładzie, podtrzymującym tradycje garncarskie od X pokoleń. Wzory i zdobienia wyrobów przetrwały tu w niezmienionej formie od ponad 100 lat. Miseczka ma ciekawy i poręczny kształt. Jest zdobiona tradycyjnymi kaszubskimi motywami. Głęboka barwa uzyskiwana jest w naturalny sposób, przy pomocy tzw. „podbiałki”. Produkt stanowi piękny przykład tradycyjnej ceramiki kaszubskiej, którą charakteryzuje duża różnorodność kształtów oraz bogata ornamentyka. Do dziś na Kaszubach przetrwało niewiele pracowni zachowujących tradycje garncarskie tego regionu. Wytworzenie wyrobu to kilkuetapowy proces, w całości wykonywany ręcznie. Każdy produkt sygnowany jest pieczęcią zakładu, w którym go wytworzono lub podpisem garncarza.. Miseczka jest dostępna w 3 wersjach zdobniczych: z motywem wiodącym wianka kaszubskiego, rybiej łuski oraz tulipana. Można ją wykorzystać do podawania na stół przystawek. Kupione w komplecie miseczki mogą służyć np. do podawania deserów. Mogą również pełnić funkcję dekoracyjną.
Czajnik z pokrywką - galeria
1. Wszystko zaczyna się od koła garncarskiego
2. potem naczynia muszą wyschnąć
3. malowane są ręcznie
4. tradycyjne kaszubskie wzory nie zmieniły się od 100 lat